פתרון סוגיית הקרינה הבלתי מייננת בתדר גבוה


בדיון שהתקיים בוועדת הפנים בנושא חיקוק תקנות חובת זהירות ובטיחות מאנטנות סלולר, הציע מהנדס האלקטרוניקה רם דישון סעיף לחיקוק בתקנות, כסוג של זהירות מונעת האומר את הדבר הבא: לא יקים אדם ולא יפעיל מקור קרינה שעקב הפעלתו נוצרת או עלולה להיווצר קרינה בתדר מעל 10 MHz בתוך בית מגורים או משרד, בו שוהים אנשים מעל 6 שעות מדי יום, בעוצמה העולה על 1 מיקרוואט לסמ"ר

 

משמעות הדברים הנם כי לא משנה איכן תקום אנטנה, לא משנה מאיזה סוג, ולא משנה מתי, העיקר הוא כי במקום שבו שוהים אנשים מעל שש שעות (משרד ואו בית), רמת ההקרנה ואו העלולה להיבצר ממקור (בתדר של מעל 10 מגה הרץ), לא תעלה על 1 מיקרו ואט לסמ"ר.

 סימוכין- ועדת הפנים של הכנסת מיום 04/05/2011, להלן הקישור ברקע

 

לדברים משנה תוקף כי הם מאוד כלליים ונוגעים לכל המכשירים הקורנים בלי קשר לחברת סלולר ו/או מוצר זה או אחר.

 

ממחקרים שונים ובלתי תלויים מרחבי העולם עולה תמונה כי מקרינה בלתי מייננת שמעל 1 מיקרו ואט לסמ"ר יש נזקים ל DNA-  ובעיות בריאותיות נוספות.

 

הניסיון מראה שברוב המבנים במדינה אכן העוצמה עומדת בדרישה זו. ישנו אחוז נמוך מאד (סדר גודל של אחוזים בודדים) בהם העוצמה עלולה להיות מעל ערך זה, ובמקרים אלו ייאלצו החברות לכוון את האנטנות בצורה שונה, להקטין את הספק השידור או לחלק את האנטנה לשני אתרים בעלי הספק שידור יותר נמוך.

היום, בגלל הסף הגבוה וההתנהגות הכוחנית והחשאית של חברות הסלולר, התפתחו בציבור התנגדות וחוסר אמון משווע כלפיהן וכלפי כל אנטנה מותקנת. ברגע שהסף החוקי ירד (באחריות המשרד להגנת הסביבה, שעד היום גורר רגליים בנושא ולא עושה דבר), והשקיפות של החברות תעלה (לא עוד התקנות באישון לילה במסווה של התקנת מזגנים או דודי שמש) והמדידות (שנעשות עד היום בצורה מגוחכת) תיעשינה בצורה אמינה וענינית, או אז נוכל כולנו ליהנות מהתועלת שבתקשורת הסלולרית ללא חשש.

 

כאמור, עד היום, התקנות שאמורות לאשר את הסף הנמוך המוצע טרם קמו, למרות שע"פ חוק ישנה חובה חקוקה לעשות זאת ועד סוף 2007

Comments